• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Dublin - stolica Irlandii

Wybierając się do Irlandii nie można przegapić Dublina stolicy wyspiarskiego kraju, miasta, w którym cząstkę siebie pozostawili tak znamienici literaci jak Joyce, Beckett czy Wilde.


Dublin położony jest nad Morzem Irlandzkim, w prowincji Leinster, w miejscu gdzie rzeka Liffey wpływa do Zatoki Duńskiej. Wspomniana rzeka dzieli miasto na dwie, zupełnie odmienne części: tradycyjną, wypełnioną starymi zabytkami Northside i nowoczesną i zamożną Southside.

Nazwa Dublin wywodzi się od archaicznej irlandzkiej nazwy Dúbh Linn, co oznacza „Czarny Staw”. Przez lata została ona zangielszczona do współczesnej postaci, używanej również w innych językach. Natomiast mieszkańcy Irlandii nazywają swoją stolicę Baile Átha Cliath. Co oznacza „Miasto Brodu z Trzcinowymi Płotami”.

W Dublinie nie zachowało się zbyt wiele starych zabytków. Jednym z tych nielicznych jest XIII-wieczny Zamek Dubliński. Został on wybudowany przez Normanów w miejscu dawnej fortyfikacji wikingów. Swój stan obecny zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce XVIII wieku, a związana była z pożarem. 

Młodszą zabudowę miasta stanowią niewysokie budynki utrzymane w stylu gregoriańskim i neoklasycznym (XVIII wiek). W kilku miejscach zachowały się pochodzący z tego okresu układ urbanistyczny, który łatwo poznać po charakterystycznych ceglanych domach. Ślad po epoce wiktoriańskiej stanowią budynki Biblioteki Narodowej i Muzeum Narodowego.

Ponadto Dublin szczyci się dużą ilością muzeów i galerii sztuki. Najważniejszym jest Muzeum Narodowe, gromadzące najważniejsze eksponaty kraju. Zobaczyć tam można przedmioty z epoki brązu i żelaza a także obiekty związane z obecnością na wyspie wikingów.

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u