• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Dzień św. Patryka

Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick's Day, irl. Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig) jest irlandzkim świętem narodowym, ale tak popularnym, że obchodzonym również poza Irlandią.


Święto kojarzone jest przede wszystkim z zieloną irlandzką koniczynką i zielonym piwem. Jeśli przygrywa do tego tradycyjna muzyka celtycka i możemy podziwiać irlandzkie tańce, to robi się już bardzo miło i nie należy się dziwić skąd ta popularność.

Dzień św. Patryka obchodzony jest 17 marca i jest to w Irlandii dzień wolny od pracy. Irlandczycy masowo organizują wtedy festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony - symbolizujący koniczynę, przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.

 

Kim był św.  Patryk? Legendy mowią, że na początku V wieku nastoletni Patryk został porwany przez korsarzy i wywieziony jako niewolnik na irlandzkie wyspy. Patrykowi udało się jednak powrócić w rodzinne strony – do Bretanii. Prorocze wizje jakie go nawiedzały kazały mu ponownie, tym razem już dobrowolnie udać się do Irlandii, aby kraj ten nawracać z pogaństwa na chrześcijaństwo. Nawracał za pomocą koniczyny, poprzez tę roślinkę tłumaczył bowiem irlandzkim poganom istnienie Trójcy Świętej. Dlatego koniczyna uważana jest za symbol tego kraju.

Legendy mówią również, że św. Patryk przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych, a kraj uwolnił od plagi węży, które symbolizować miały również zło. Pod koniec swojego życia dokonał zaś chrztu Irlandii.

 

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u